חשיבות הלחות גם במצבי אקנה

אחד המיתוסים הגדולים בעולם הטיפוח הוא שהסובלים מאקנה אינם זקוקים ללחות ושקרם לחות עלול להחמיר את עור הפנים הדלקתי.

צריך להבין כי עור אקנתי הוא עור שמן מיובש, הסיבה העיקרית לכך היא שעודף שומן שיוצר דלקת הוא לעיתים תגובה טבעית של עור לא מאוזן ומיובש ולכן, יש להשתמש בלחות על בסיס יומי המותאם לסוג העור ויקנה לו את מידת הלחות לה הוא כה זקוק לשיפור המרקם והמראה. המצב של העור אף חמור יותר והעור יבש יותר אצל מי שנוטלים תרופות נגד אקנה המייבשות מאוד את העור.
חשוב להבין שעור יבש יותר יכול להפוך לשומני יותר ולהחמיר את הדלקתיות ואת המוגלה בפצעונים.

אורח חיים ומנת לחות מחוללים שינוי גדול

לחות חשובה לעור הסובל מפצעונים מכמה סיבות: הלחות מזינה את העור ומאזנת אותו. חשוב להרוות את הגוף בנוזלים ושומנים בריאים משתייה מרובה ועד תזונה הכוללת מזונות שתומכים בעור בריא בעל מרקם קטיפתי ורך כמו אבוקדו המכיל חומצות שומן חיוניות ודג סלמון שעשיר באומגה 3 ואגוזים עתירי וויטמין E.
להרגלי תזונה השפעה ישירה על העור, אבל הם לא מהווים חלופה לשמירה על העור להפחתת יובש. מומלץ להשתמש במסיר איפור על בסיס מים וכן בתכשירי ניקוי עדינים ללא בישום או אלכוהול. השמש כידוע היא אויבת מספר אחת של אקנה ולכן, חשוב להשתמש בקרם הגנה מסנן קרינה ללא שומן.

 על מנת לשמור על העור לח לאורך זמן, חשוב במיוחד להשתמש במוצרי טיפוח המכילים למשל, רטינואידים במינונים נמוכים המסייעים באיזון מחזור תאי העור כך שבהדרגה הם משפרים את המראה והמרקם של עור יבש, אדמומי או מגורה בין אם הוא יבש, שמנוני או מעורב.

איך לבחור קרם לחות מנצח?

בעבר, כאמור, סברו שקרם לחות יוצר אקנה או מחמיר את המצב והיה נהוג להמליץ לייבש את העור ככל שניתן. כיום כבר יודעים שקרם לחות מסייע בשמירה על הנקבוביות, מניעת אקנה ושיפור הפצעונים במיוחד באזורים הנוטים לדלקתיות כמו לחיים, מצח ואף. בעקבות שימוש קבוע בקרם לחות מותאם אפשר להבחין בשיפור משמעותי. כמובן שחשוב לבחור קרם לחות ידידותי לאקנה שלא יסתום את הנקבוביות ולמרוח אותו לאחר שטיפה יסודית של הפנים וייבוש עדין.
קרם לחות אידיאלי הוא כזה המכיל רכיבים היוצרים שכבת הגנה על העור ובו זמנית מחליקים את פגמי העור. הוא נדרש להיות עשיר בלחות המרככת ומגינה על העור וחומצות ממקור טבעי המפחיתות התפרצות שטחית של פצעים. חשוב שהוא יהיה נטול רכיבים שומניים או מרכיבים אלרגניים וכן יכיל מסנני קרינה. יש למרוח על עור הפנים כאשר הוא נקי בכמות המאפשרת כיסוי מלא של הפנים.